Radolin nad Notecią wieś, która była miastem Rozważania o ludziach i zdarzeniach Ryszard Gumowski Trzcianka 2009

 

Historia pisana miasta Radoliny zaczęła się właściwie na zamku w Białej. Były to dobra ziemskie, położone wówczas w powiecie wałeckim, a kompleks dworski obejmował, poza wsiami Biała i Łomnica, małe gospodarstwa w Łomnickim Młynie i Polskim Młynie. Właścicielem tego klucza stał się 1 lutego 1757. Jędrzey Radoliński. Jednocześnie z majątkiem Biała  kupił klucz Radosiew. Tworzyły go niewielka wioska Radosiew, duże kompleksy leśne, rozwinięte gospodarczo wioski: Runowo, Siedlisko, Jędrzejewo i osada zwana Górnickim Młynem. Za nabyte dobra zapłacił 240 000 guldenów.

 

……………………………………………….

 

 

 

Jędrzey Radoliński przejął olbrzymi obszar ziemi. Kupiony teren stanowił prawie 3/5 późniejszego powiatu trzcianeckiego i w XX wieku utworzono z niego 6 jednostek administracji gminnej: Biała, Jędrzejewo,  Kuźnica Czarnkowska, siedlisko, Ługi Ujskie i Trzcianka ( z Niekurskiem bez miasta). Na zachodzie pozostawały ziemie należące do Sapiehów, z których utworzono 3 gminy: Wieleń Kuźnica Żelichowska i Krzyż.

 

……………………………………………………….

 

 

 

 

 

Mała  ojczyzna to niemiecki Heimat, to ziemia, na której przyszliśmy na świat. Kocha się ją do końca życia, niezależnie od aktualnej przynależności państwowej.

 

 

 

CDN……

 
Jeszcze nikt nie skomentował tej informacji. Możesz być pierwszy(-a)
Dodaj komentarz
Temat komentarza (*)
Twój komentarz (*)
Podpis (*)Gość, lub zaloguj się
Kod z obrazka
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.