Quellen und Urkunden jur Gelchilchte des Netzekreies. 1934

 

15.IX.1586 czterech braci Czarnkowskich Johannes Grϋger {…..} założycielami wsi Jędrzejewo.

 

 

 

Do tej wioski   przysłali. Było wpisane w ,, Grodbuch” Poznańską książkę 1671 miejskie archiwum Berlin- Dahlem …. Nr 281. Wysłane zostało do Polski w prywatnej sprawie. Oni nazywali się Czarnkowscy zostało to na piśmie zatwierdzone Andreas, Petrus, Stanisław i Jan Czarnkowscy. Wspólnie i  każdy  pojedynczo taki list otrzymał o historii tej wioski. Niby wspólnie, ale każdy osobno dostał. Do nich przyszedł szanowny pan Johannes Grϋger, aby oni spoczywali w sołeckim domu, na swojej ziemi.   Golecka Przystania  nazwa tego miejsca, tej ziemi. Mogli to sprzedać  w tym, w tym Jego prośbę wykonali. Dał im takie zezwolenie  Johannes Grϋger.

 

Te ziemie i tak samo rów, tak samo miał płynąć (woda ,- szersza woda). Czy większa woda i jakąś łąkę w swoim lesie mogli sprzedać oni też zeznali też temu sołtysowi dla swojej potrzeby  mógł też skorzystać ( z tej ziemi). To bydło i owce zezwolono to trzymać (sołtysowi), w lesie na łące. To jest dla  jego potrzeby, ale żeby tego nie rozdzielać, może browar prowadzić na tej posiadłości. Oni potwierdzają i to uznają, że tego sołtysa Johanna Grϋgera 100 talarów 35 groszy w polskich pieniądzach otrzymali. Dobro sołectwa jest w pokoju (bez konfliktów, wojen i zatargów), że on też posiadać może. On osobiście może otrzymać może jakiś czas od 7 lat do . Po 7 latach od sprzedaży, może on ten procent zobowiązania, może on  te obowiązki jako sołtys osobiście upoważniony do utrzymywania obowiązków na tej  sprzedanej ziemi (podatki, opłat itp.) to wszystko było wyliczane, że jest prawidłowe, on będzie co roku jest do to płacenia (podatki i opłat zbierał raz na rok) {bulgo, trostanna locta- 3 miejscowości przy Jędrzejewie- łacińskie nazwy} i zostało zapłacone za te 3 miejscowości  i tak jak było  postanowione/ustalone przez  Johanna Grϋgera (sołtysa) i będzie do tego zobowiązany (do płacenia podatku).

 

…………………………………………………………………….

 

II- strona

 

On się zobowiązał, że sam odbędzie tą podróż, albo kogoś wysłać z zobowiązaniem do Szczecina, pomiary 3 razy do roku z opłatami z podatkiem z jego sołectwa. Na potwierdzenie tej sprawy ,,świadectwa” oni własnoręcznie podpisali 4 bracia nad naszym podwórzem 15 września 1586 roku (w Czarnkowie) Andreas, Stanisław, Johanes  Czarnkowscy podpisali {?}, a załatwił sołtys Johannes Grϋger.

 

Ten dokument znajduje się jako podstawa przy prośbie piśmiennej, która 24 kwietnia 1763 przy Johann Chriftoph tam to oni to wysłali (te pisma z Berlina) do koloni Johann Chriftoph (właściciele gruntów nadawali swoim gruntom często nazwy imienia lub nazwiska) do Fryderyka Wielkiego to wysłali te papiery. Oni to wysłali do Fryderyka Wielkiego, bo on był współwłaścicielem tego Putzig-a/Jędrzejewa (połowa wioski).{ graf} rodem Radoliński 1755 roku - właściciel dóbr połowa majątku z z Trzcianki mieli mieli z tego majątku sołeckiego były procenty  płacone. Z połowy majątku sołeckiego takie różne sprawy(…..) były z opłatami zaległymi. Przed 15 laty już otrzymał 1100 {marek/talary}jeszcze międzyczasie 4 ogrody. Podjął ulepszenia i budowy nowe. Potajemnie Radoliński z królem załatwił sobie, ze to sprzedać mógł te Jędrzejewo całe. Załatwienie nie było zapisane, zarejestrowane (potajemnie).1230 marek Radoliński dostał (za całą wioskę), 110-130 marek na koszta podatku od sprzedaży, albo ta sprawa nie będzie  ogłaszana Radoliński zdobył obydwie połowy majątku Jędrzejewa (tzn. miał w władaniu całe Jędrzejewo) Radoliński dziedziczył  obydwie połowy i ten {Grϋg} (browar Jędrzejewo , knajpa piwna,, pijalnia piwa, browarniana pijalnia piwa), z tego Grϋgera zrobił  {ein borwerf}, które w XIX wieku jako majątek ogłoszone. 1889 wioska Jędrzejewo została prowadzona jako osobna gmina. Nie pomylić DORF z PUTZIG (to znaczy majątek z wioską). Po I wojnie światowej (Książka jest z 1934 roku) z resztek niemieckich Ciszkowo zrobione/scalone zebrane w jedno miejsce nr 78 Ciszkowo. Pismo, wniosek, odpis dobrego szkolenia pisma z łacińskiej mowy . zmiana z języka gotyckiego i stąd były pomyłki i tak też polskie nazwy z łaciny  powstały, już w tym czasie Erich Schmidt- w Trzciance przyjęli tą nazwę (było ogłoszenie nazwy miejscowości) i powstało ogniste przyjęcie (gwizdali/ złe przyjęcie nowej nazwy)sporne tej nazwy przyjęcia tego nazewnictwa w krainie Noteci zakończyli  (kłócili się)......

 

 

 

 

 

 

 

Skrót :  historia Jędrzejewa sięga końca XVI wieku,

 

kiedy to Czarnkowski sprowadził chłopów holenderskich, - którzy byli

 

specjalistami od zagospodarowywania bagnistych terenów – do osuszania Ziem

 

Nadnoteckich. Według tych źródeł historycznych pierwsze wzmianki o

 

Jędrzejewie (zwanym wówczas Golecką Przystanią) dotyczą przywileju

 

wystawionego przez Czarnkowskiego w 1586 r. sołtysowi Jędrzejewa odnośnie

 

społeczno-prawnego charakteru osadnictwa na tym terenie na prawach sołtysich,

 

a nie jak do tej pory na prawach „holenderskich”.

 

CDN. trochę będzie tego...

 

 

 

 Tekst z książki z zbiorów muzeum w Czarnkowie (książka napisana gotykiem).

 

 

 

Tłumaczenie: L.S i J.B tłumaczona na dawną polszczyźnie

 

W nawiasach do odszyfrowania słowa

 

W nawiasach () spolszczenia starego tekstu

 

zbiorów muzeum w Czarnkowie.

 

 
Jeszcze nikt nie skomentował tej informacji. Możesz być pierwszy(-a)
Dodaj komentarz
Temat komentarza (*)
Twój komentarz (*)
Podpis (*)Gość, lub zaloguj się
Kod z obrazka
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.