Szkolnictwo

 

Mało wiadomo o rozwoju szkolnictwa w  Jędrzejewie na przestrzeni lat. Wioska straciła dużo ksiąg parafialnych od daty założenia. Te które przetrwały były mało zapisane.

 

Od dawna wioska pustoszała, a wszystko  to było spowodowane wojnami i chorobami. Przez  to, uprawnienia, dobra stawały  się bezwartościowe. Niektóre gminy na tle  powodów finansowych  utrzymywały się z posad  duchownych a nie nauczycieli, które nie tylko uczyli młodzież czytania Biblii oraz  katechizmu, udzielali chrztu, sakramentu małżeństwa. Najstarsza szkoła znajdowała się w zachodniej części wioski, obok Folwarku i została wybudowana  w 1830 roku. W roku 1870 wybudowana została druga szkoła , a w 1909 obok powstała 3 szkoła ta liczyła  sobie 2 klasy, pokój nauczycielski i rektorski. Nie był on wystarczająco duży dom dla nauczycieli. W  tym celu  przebudowano budynek pomiędzy kościołem a szkołą nr 2. Był to bardzo przestronny budynek, który mieścił 6 a nawet 8 klas. W owej szkole znajdowało się także przedszkole i gospodarstwo domowe, które było odwiedzane przez mieszkańców sąsiednich wiosek. Starą  szkołę przebudowano na mieszkanie dla nauczycieli. Pierwszym znanym nauczycielem w J-wie był Samuel Zöllner, w latach 1780- 1795, który także zajmował kantorat. Znani rektorzy z Jędrzejewa to: Simon Pahnke, Zimmermann; z nauczycielami: Dreper, Schulz, Trojahn,   Hänsler, Feldhahn, Franzke, Zϋltorf, Radestock, Wandel Sröder, Weitzig, Meyer, która wyszła za mąż za Radestock.

 

Rektor  szkoły był wykształconym muzykiem, oraz nauczycielem religii, do jego zadań należała parca z chórem  Ewangelickim. Rektor Pahnke bardzo lubił muzykalne jasełka. W Jędrzejewie razem z uczniami szkoły podstawowej, chłopcami i dziewcynkami stworzył szkolną okiestre na czele której stały skrzypce gitara, flet oraz harmonijka. Czasami dodawano bębny i kotły. Jasełka w czasie świąt wprowadzał Ludwik Breitkreuz, trwały one 2 dni. Spotkało się to z dużym oddźwiękiem.

 

Po roku 1920 zostały wprowadzone w szkole w Jędrzejewie kursy dokształcające:

 

W podanych niżej szkołach:

 

-szkoła zawodowa, część w Jędrzejewie, część w Trzciance

 

-szkoła rolnicza w Trzciance

 

-szkoła budowlana w  Pomorskiej Woli

 

-szkoła ogólna w Krzyżu Wlkp.

 

-zespól szkół  zawodowych w Trzciance i Pile.

 
Jeszcze nikt nie skomentował tej informacji. Możesz być pierwszy(-a)
Dodaj komentarz
Temat komentarza (*)
Twój komentarz (*)
Podpis (*)Gość, lub zaloguj się
Kod z obrazka
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.